MENÜ
רוקד ורוקד
"Tánc közben az lehetsz, ami csak akarsz lenni abban a pillanatban."

Az izraeli néptánc a mai Izrael területére érkező bevándorlók letelepülésével kezdett kibontakozni. A különböző országokból érkező emberek hozták magukkal saját tánckultúrájukat, és ebből alakult ki fokozatosan az a sokszínű mozgásforma, amit ma izraeli néptáncnak hívunk. Az Izraelen kívüli országokban szokás a néptáncot “hóra”-nak nevezni, amely a tánc kör jellegére utal. Tehát a táncra a körforma és a kézfogás jellemző. A zárt körök, és a kézfogás egyértelműen kifejezik az emberi kapcsolatokat a közösség összes résztvevője között.

Sokszínűségét jelzi, hogy az orosz néptánc elemeitől kezdve, az arab, jemeni, haszid jellegig minden táncstílus fellelhető benne. Ez természetesen nemcsak a táncra, hanem a zenére is értendő. Felismerhetők a török, iraki, iráni zene- és tánctradíciók, a lengyelek által hozott Mazurka és a Krakoviak, melyek immár leegyszerűsítve alkotják a mai hóra alapjait.

1944-ben a Dalia kibucban, egy csoport lelkes táncos megtartotta az első izraeli néptánc fesztivált. A közös tánclehetőségek sokat segítettek az új bevándorlók beilleszkedésében. Ez a megmozdulás olyan sikeres volt, hogy 1945-ben megalakult az izraeli néptánc hivatalos fóruma, és az első fesztivált továbbiak követték, és hamarosan a rendezvény átkerült Karmielbe, ahol mind a mai napig hatalmas számú részvétel mellett élvezheti a táncot mind az izraeli, mind a külföldi táncos közönség.

A táncokat izraeli koreográfusok találják ki, tehát minden egyes táncnak szabott koreográfiája van, amelyhez hozzáadni, illetve elvenni csak az adott koreográfus tud. Az izraeli néptáncban négy különböző táncstílus alakult ki:


1) kibuc-táncok

2) debka

3) jemeni


4) Új, a mai izraeli “pop” zenére készített koreográfiák

A tánc idővel átlépte Izrael határait, és mostanra a világon szinte mindenhol fellelhető. Ezen túlmenően nemzetközi szemináriumokat tartanak sok országban, például Angliában (Machol Europa), Franciaországban (Mekhol Hashalom), Amerikában (Machol Miami, Hilulim stb.), Magyarországon (Machol Hungaria). Ezek a kurzusok adnak lehetõséget arra, hogy a világ bármely részén az izraeli néptánc élő tánckultúraként létezhessen.

Magyarországon az 1990-es évek elején nyílt lehetőség arra, hogy elsajátítsuk az izraeli néptánc alapjait. Eleinte izraeli tánctanárok segítségével rendeztünk táncházakat, majd később magyar tánctanárok mehettek ki külföldre, hogy az ott tanultakat itthon adják tovább. Számunkra a mai napig a külföldi szemináriumok biztosítják a továbbképzési lehetőséget.

Ajánlott korosztály
Ezt a táncot bármilyen korosztály elsajátíthatja és együtt táncolhatja, lehet szólóba, párosan vagy akár családosan látogatni az órákat.

 

 

Asztali nézet